Пролетта дойде, а с нея и желанието за създаване на нов живот, нова реколта в градината. Ако искате да берете продуктите за трапезата директно от двора си, засадете ги сами. Ето няколко идеи за полезни и вкусни зеленчуци, които може да засадите през пролетта:
Тиквички
Почвата трябва да се разкопае добре на дълбочина около 10 см. След като засадите разсадът, трябва да полеете добре. Добре е да знаете, че разсадът предпочита топло място. Ако го осигурите, семената ще покълнат до няколко дни. Тиквичките се нуждаят от много вода, докато цъфтят, както и по време на образуване на зеленчуците върху растението. Кореновата им система е силно развита, затова изискват обилно поливане - около 25 л на 1 кв. м от лехата. Но и не прекалявайте с водата, защото тиквичките ще започнат да гният. Ако се появи изгнила част по вече оформения зеленчук, отрежете я внимавайте. Препоръчва се засаждане на до 3 тиквички на 1 кв.м. Избягвайте да засаждате краставици до тях, защото това ще доведе до прекомерно опрашване.
Тиквичките имат нужда и от редовно плевене. За по-добро опрашване по време на цъфтежа напръскайте с разтвор от 100 г захар и 1 л вода. Така ще увеличите количеството на насекомите и съответно опрашването. Избягвайте химически препарати.
Ако искате красива градина, засейте семената сега
Грах
Април е най-подходящото време за засаждане на грах. Почвата е достатъчно влажна, което се отразява благотворно на поникването на кълнове на растението. Издънките на грах издържат на температури от -7 ° C. Растението расте добре на почти всяка почва, но за по-добра реколта, осигурете му достатъчно въздух и слънце. За да поникне граховото зърно, накиснете го във вода за 12 часа, сменяйте водата на всеки 4 часа. Засадете семената на редове след 5 см. Разстоянието между отделните редове трябва да е поне 15 см. Поливайте обилно, когато се появят кълновете. Имайте предвид, че повечето сортове грах растат доста нависоко. Добре е да разполагат с колове, по които да се увие растението.
Червено цвекло
Червеното цвекло е един от най-лесните за отглеждане зеленчуци. Има нужда от дълбока почва, тъй като грудките са с дълбоки корени. Най-добре е да го засадите чрез разсад. Засаждането на семената започва около 3 седмици преди засаждането в земята Полейте обилно, дори ако почвата е влажна. За 2-3 дни засаденият разсад трябва да се покрие с найлон и да се засенчи от слънцето. Разстоянието на засаждане зависи каква големина искате да получите. Най-добре е цвеклото да бъде с диаметър 5-8 см, затова го засаждайте на такова разстояние. Когато корените нараснат до този размер, те се опират един в друг и спират да растат. Препоръчва се да не държите цвеклото в земята. Около 8-9 седмици след покълване може вече да го приберете за съхранение.
Можете да имате зеленчукова градина, дори да нямате много място
Моркови
Морковите се засаждат от февруари до юни. Късните моркови дават по-ниски, но по-качествени добиви. Подгответе си браздички на разстояние около 20 см една от друга. Семената се сеят ръчно и се заравят с гребло. Отгоре може да сложите оборски тор. Дълбочината на сеитбата е 2-3 см.
Зелен фасул
Пролетта е идеалното време за засяване на зелен фасул. За да поникнат по-лесно, накиснете бобчетата във вода един ден предварително. Ако искате да се радвате на богата реколта от зелен фасул и да го берете на няколко пъти през годината, сейте го на няколко етапа - от началото на април до края на май.
Април и май са подходящи месеци още за засаждане на репички, джоджен, копър, тиква, царевица, краставици.